Avantgardné a prekvapujúce vzory kalendárov

V časoch, keď zvyčajne používame elektronický kalendár a papierový kalendár sa nám spája s nudou a tonou odpadového papiera, vytvárajú sa úžasné formy a štýly, ako aj prekvapivo vyzerajúce plánovače a kalendáry. Jednou z najviac dômyselných verzií je kalendár vo forme počítadla alebo objektívu fotoaparátu. Už mnoho rokov sú produkované kocky a pastelky s vytlačenými dňami z kalendára.

Mnoho dizajnérov ide o krok ďalej a umiestňuje kalendáre na každodenné predmety, akými je odmerka alebo šálka. Zaujímavým spôsobom na označenie dátumu je použitie magnetov označujúcich konkrétne dni z kalendára.

 

Divné kalendáre v jednoduchej forme

Typické a jednoduché formy kalendárov dokážu tiež značne zapôsobiť. V posledných niekoľkých rokoch sa v anglicky hovoriacich krajinách stal populárny kalendár so zvieratami…, ktoré cvičia jogu. Doteraz sa objavilo niekoľko sérií: „Mačky cvičiace jogu“, „Psy cvičiace jogu“ a „Kravy cvičiace jogu“. V tomto type kalendára má každý nasledujúci mesiac sugestívny obraz zvieraťa, na ktorom zaujme jednu z pozícií. Ráno vystačí jeden pohľad na tento kalendár a s úsmevom môžete začať nový deň.

Ďalším príkladom bol kalendár, v ktorom boli fotografie z kruhových objazdov z celého sveta špecifickým pozadím každého mesiaca. Kalendáre s mačkami vo vesmíre, alebo lebkami, alebo s inými prvkami súvisiacimi s ľudskou existenciou sú tiež obľúbené. 

 

Kalendár vytvorený v umeleckej extáze

Kalendár organizuje čas a je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej reality a života. To, čo je súčasťou reality, sa stáva predmetom výskumu a umeleckej reflexie. Niet divu, že umelci hľadajú rôzne spôsoby prezentácie kalendára. Jednou z najneobvyklejších foriem kalendára je plánovač prezentovaný vo väzbe ako DNA. Ďalším zaujímavým umeleckým kalendárom je kalendár, ktorý sa ukladá do kruhu a označuje hada, ktorý je svoj vlastný chvost. Umelci tiež šli o krok ďalej a použili tému starnutia ľudského tela na zobrazenie plynutia času. V skutočnosti je ľudské telo niečo ako kalendár. 

Mnoho ľudí meria plynutie času nielen prostredníctvom postupných vytrhnutých stránok kalendára, ale predovšetkým prostredníctvom udalostí v ich živote. Niet divu, že umelci zaradili do príbehov času a kalendára aj album s fotografiami ďalších etáp ľudského života. Starnutie a smrť je stálou témou, ktorá sa objavuje v mnohých kultúrnych textoch.

Pridaj komentár